Aveo Ots Wita !

Najlepszy Ots pod Tibie 8.1

Ogłoszenie

Witaj na Aveo Ots

  • Index
  •  » O RL Tibi
  •  » Niusy/Typowe błędne pojęcie na temat Tutorów.

#1 2008-10-30 21:57:29

GM_Luxor

Informator

Zarejestrowany: 2008-10-30
Posty: 7
Punktów :   
WWW

Niusy/Typowe błędne pojęcie na temat Tutorów.

Dzięki naszej sondzie, wielu graczy powiedziało nam, że praca tutorów ich nie satysfakcjonuje. Chcielibyśmy serdecznie podziękować za Wasz odzew. Po zapoznaniu się z komentarzami, doszliśmy do wniosku, że nie wszystko, ale duża część krytyki opiera się na nieporozumieniach lub na jednorazowych doświadczeniach z pojedynczym tutorem. Wiele z Waszych komentarzy pokazało nam kilka aspektów nad którymi powinniśmy popracować. W tym artykule chcielibyśmy spróbować wyjaśnić kilka przeważających nieporozumień.

Tutorzy są naprawdę ważną częścią społeczeństwa Tibii. Są normalnymi graczami, członkami społeczeństwa, którzy czerpią radość z pomagania innym. Na przykład, odpowiadają na pytania graczy na kanale help i na pod forum supportu, starają się dawać wskazówki i pomagać nowym w znalezieniu ich drogi w Tibii. Po bardziej szczegółowe informacje na temat zadań tutorów, prosimy zajrzeć na nasz tutor guide.

Bycie tutorem to zabawa, jednakże, muszą zmierzyć się oni z kilkoma trudnościami w grze, których większość z nich nie spodziewała się, gdy decydowała o byciu tutorem. Jednym z większych nieporozumień na ich temat jest stwierdzenie, że są odpowiedzialni za wpisy do spisu wykroczeń, takie jak banicje kont i blokady imion. To nie prawda. Tylko Gamemasterzy wolontariusze i członkowie grupy Customer Support mogą nakładać kary. Prawdą jest, że tutorzy raportują nielegalne imiona, a także, że senior tutorzy raportują wypowiedzi łamiące regulamin z kanałów publicznych i forum. Jednakże, członkowie Customer Supportu sprawdzają każdy pojedynczy raport tutora czy senior tutora, i to oni decydują czy banicja powinna zostać nałożona czy też nie. Tutorzy mogą tylko zasugerować karę, ale nie mogą jej nałożyć.

Na przykład, jeśli gracz został zbanowany z powodu złej wypowiedzi, jego pełny wybuch złości pada na tutora. Ale – nie zapominajmy, zaraportowany gracz złamał regułę w ten czy w inny sposób. Ukarany gracz może informować jego przyjaciół o tym incydencie, skarżyć się, że został potraktowany niesprawiedliwie, że został zaraportowany za nic, i że nie zrobił nic złego. Jeśli nie złamał żadnej zasady, Customer Support unieważniłby raport tutora. Przecież tutor może tylko raportować wykroczenia, wszystkie kary za wypowiedzi są rozdawane przez Customer Support.


Innym nieporozumieniem jest opinia, że senior tutorzy raportują wypowiedzi bez odnoszenia się do całości kontekstu rozmowy. Jednakże, każdy raport wypowiedzi automatycznie zawiera plik z rozmową, więc kontekst jest zawsze dołączony.
Senior tutorzy wybierają dla swojego raportu pojedynczą wypowiedź gracza. To zdanie będzie wyświetlone w spisie wykroczeń ukaranego. Możliwe jest, że nie jest to najbardziej ofensywna wypowiedź jaka została użyta, może być to zwykłe "yes", ale gdy Customer Support sprawdza raporty, wyświetlony zostaje kontekst i kilka innych wypowiedzi tego gracza. Wyobraźmy sobie poniższą rozmowę:

GRACZ A: Nienawidzę gdy ktoś oszukuje.
GRACZ B: Ja nie.
GRACZ A: To niesprawiedliwe! Oszukiwałeś kiedykolwiek w Tibii?
GRACZ B: Tak, oczywiście

W tym wypadku senior tutor w swoim raporcie wybrałby "Tak, oczywiście". Członkowie Customer Support zobaczyliby całą rozmowę i nałożyliby karę za oszukiwanie. Zdanie "Tak, oczywiście" zostałoby wyświetlone w spisie wykroczeń tego gracza. Może to być dla niego naprawdę mylące, jako że mógłby pomyśleć, że został ukarany za powiedzenie "Tak, oczywiście". To nie jest jednak powód ukarania. Gracz może zobaczyć powód kary, który jest wypisany pod "Reason" w jego spisie wykroczeń.

Tutorzy również często stają twarzą w twarz z oskarżeniem, że raportują tylko wypowiedzi ich tibijskich wrogów. Niestety, niektórzy mogą zachowywać się w ten sposób. Jednakże, jest wiele tutorów, przyjaciel jednego z nich może być wrogiem innego. Prosimy również nie zapominać, że zaraportowany gracz złamał regułę gry. Jeśliby tego nie zrobił, nie zostałby zaraportowany.

Inna trudność, z którą zmagają się tutorzy, polega na zachowaniu się i raportowaniu zgodnie z zasadami gry, a nie zgodnie ze swoją własną opinią. Na przykład, w przeszłości, zasady odnoście imion otrzymały wiele negatywnego odzewu i również nowe zasady są czasami krytykowane. Kiedy chodzi o imię postaci, pojawia się wiele różnych opinii, które imię byłoby właściwe. Reguły Tibii próbują odzwierciedlać jednomyślność odnośnie imion postaci. Jednakże, nie wszyscy je lubią, co oznacza, że również nie wszyscy tutorzy je lubią. Wciąż jednak mogą oni raportować tylko imiona, które reguły gry definiują jako nielegalne. Spójrzmy na typową sytuację na kanale "help":

GRACZ A: lol – jest gracz z imieniem "Britney Spears", tutor, zaraportuj go.
TUTOR: Przykro mi, ale imię to jest właściwe, nie może zostać zaraportowane
GRACZ A: Ale jest ono złe, "Britney Spears" to nie jest tibijskie imię. Dlaczego zawsze odrzucasz moje raporty?
GRACZ B: Pozwól mu nazywać się "Britney Spears", co za problem, przecież to nikogo nie uraża…
GRACZ A: Kiepsko, to imię jest złe. Nie zostało zablokowane bo to ja je zaraportowałem a tutor mnie nie lubi.
GRACZ B: To imię jest ok.

Teraz na kanale "help" zaczyna się dyskusja na temat tego imienia. Tutor posiada ciężkie zadanie zakończenia tej konwersacji, ponieważ na tym kanale każdy powinien znaleźć miejsce na zadanie swojego pytania. Niewiele ludzi przerwałoby tą burzliwą dyskusję, by zapytać na przykład "Jak mogę kupić domek". Więc tutor mówi:

TUTOR: Jeśli chcecie dyskutować na temat tego imienia, proszę zrobić to przez prywatną wiadomość, ten kanał nie jest właściwym miejscem na takie rozmowy.

W tej sytuacji tutor nie zrobił nic złego, jednakże są teraz dwaj gracze, którzy mogą posiadać o nim (a nawet o wszystkich tutorach) poniższą opinię:

GRACZ A: Ten tutor jest głupi bo nie zaraportuje imienia "Britney Spears".
GRACZ A: ten tutor mnie nie lubi, raportuje tylko to o co poproszą jego znajomi.
GRACZ B: Tutor jest nieuprzejmy, wspierałem go w tej dyskusji a mimo to zostałem wyproszony z kanału.
TUTOR: Też nie lubię tego imienia jednak nie mogę go zaraportować, gdyż nie łamie reguł.

Chociaż społeczność twierdzi inaczej, tutorzy nie mają dużej władzy. Ich głównym zadaniem jest pomaganie innym przez odpowiadanie na pytania, czy pomoc nowym graczom w znalezieniu ich właściwej drogi. Oczywiście, nie wszyscy tutorzy to aniołki. Niektórzy mogą być naprawdę niegrzeczni i nie zainteresowani pomocą, jednak przeważnie Ci tutorzy nie utrzymują długo swojej pozycji. Jeśli tutor przedstawia zły raport, otrzymuje "bad report" od Customer Supportu. Po trzecim "bad report" zostaje oddalony ze swojej pozycji. Wielu graczy wiedzę na temat Tibii zdobywa od innych graczy. Nie wszyscy czytają manual czy patrzą na FAQ. Wielu zostało wprowadzonych do gry przez ich przyjaciół, którzy uczą ich jak grać. Tutorzy są podobni to tych przyjaciół, jednak oni używają bardziej oficjalnego sposobu na dzielenie się wiedzą.


Przed tym artykułem zapytaliśmy tutorów o ich odczucia. Chcielibyśmy pozwolić im odpowiedzieć za siebie:

Myślę, że bycie tutorem jest najlepszą rzeczą jaka kiedykolwiek mi się przydarzyła. Nie jestem dobry w zdobywaniu poziomów, nie lubię trenować skilli. Najlepszy jestem w pomaganiu innym i byciu przyjacielem dla wszystkich. Jest to trudne ale czuję się wspaniale, gdy wiem, że zrobiłem coś naprawdę dobrego.

Uszczęśliwia mnie to, gdy osoba, której pomogłem mówi mi "Thank you". Są to dwa małe i proste słowa ale znaczą tak wiele! Niektóre osoby, którym pomogłem zostali wkrótce moimi przyjaciółmi.

Większość nie wie naprawdę czym tak właściwie jest bycie Tutorem. Oczekują od nas pomocy w każdych sytuacjach, banowaniu botterów. Przenoszą nas do sfery, gdzie tylko Customer Support i Game Masterzy mają prawo przebywać. Wielu Tibijczyków czyni nas odpowiedzialnymi za ich błędy i kary.

Ludzie mają tendencje do zapamiętywania złych rzeczy, nie tych dobrych. Nieważne jak bardzo pomagamy każdego dnia, ludzie będą pamiętać tylko nasze błędy. Również jak ktoś już przede mną powiedział, ludzie myślą, że możemy zrobić dużo więcej niż tak naprawdę możemy… Oprócz tego oczekują od nas wiedzy na temat wszystkiego… Niektórzy tutorzy znają się na sprawach technicznych, a niektórzy nie. Widziałem tutorów którzy zostali okrzyczani, ponieważ nie potrafili rozwiązać problemu gracza z klientem Tibii…

Jesteśmy również świadomi faktu, że jest dużo zgniłych jabłek wśród tutorów, ale zostaną oni oddaleni. Test na tutora został zmieniony i jest teraz ciężej aby go zdać. Ci źli tutorzy ledwo przechodzą pierwsze miesiące kariery tutora, na końcu zostają Ci najbardziej zaangażowani. Wiemy też, że niektórzy źli tutorzy zdali test i tym razem, więc albo nauczyli się jak zachowywać się i postępować jako tutor albo zostaną oddaleni w późniejszym czasie.

Wspaniałe jest bycie tutorem wśród tej całej społeczności. Pomimo, że to gorący temat ostatnich dni, wygląda na to, że biedni tutorzy są jego bohaterami ze złych powodów. Tutorzy z innych serwerów, których spotkałem są bardzo przyjaznymi ludźmi, którzy cieszą się pomagając innym.

Pomimo negatywnego odzewu, z którym muszą zmierzyć się tutorzy, są oni zabawną paczką. Nie wszystko w byciu tutorem jest złe. Bardzo często mają możliwość pomocy innym graczom, co aktualnie dla większości było głównym powodem zostania tutorem. Następnie, bycie tutorem to nie tylko praca. Posiadają oni prywatne, zabawne pod forum, gdzie mogą dyskutować na wszystkie tematy. Wymieniają się opiniami na temat spraw w prawdziwym życiu, lepiej się poznają lub po prostu się bawią. Tutorzy są bardzo wartościowi i często zostają przyjaciółmi. Jak wspomnieli niektórzy, kiedy gracz potrzebuje pomocy, często oczekuje rozwiązania wszystkich jego problemów. Tutor nie zawsze jest w stanie to zrobić. Może przekierować gracza do właściwego źródła informacji lub wyjaśnić pewne rzeczy. Tak więc czasami są zniechęceni. W takiej sytuacji, większość tutorów zwraca się do swoich współpracowników, którzy prawdopodobnie doświadczyli podobnych sytuacji. Oferują pocieszenie, dzielą się doświadczeniem i motywują siebie nawzajem.

Mamy nadzieje, że dzięki temu artykułowi wyjaśniliśmy kilka nieporozumień i niedomówień. Zniechęcenie Was do bycia tutorem nie było naszym celem. Najważniejszą wiadomością jest, że tutorzy to normalni gracze, są częścią tej samej społeczności, do której należycie i Wy. Nie mają żadnej super władzy i nie działają przeciwko Wam. Jeśli jesteście zainteresowani pomaganiem innym, chcielibyśmy zaprosić Was do dołączenia w szeregi tutorów, by móc zobaczyć o co w tym wszystkim chodzi.

Pomaganie innym może być zabawą!

Offline

 
  • Index
  •  » O RL Tibi
  •  » Niusy/Typowe błędne pojęcie na temat Tutorów.

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.wiecznyogien.pun.pl www.harrypottersite.pun.pl www.animenarutomanga.pun.pl www.djwalu5.pun.pl www.zarzadzaniez11.pun.pl